İşletmelerde Rekabet Avantajı Nasıl Sağlanır?

Amazon Prime, UberEATS ve Jimmy John’un hepsinin ortak bir yanı var, tahmin edebiliyor musunuz? hızlı teslim yeteneği. İş dünyasında rekabet avantajınız olduğunda, müşteriler büyük olasılıkla sizden satın alacaklardır. Ancak, rekabet avantajınızın hız ile ilgili olması gerekmez, önemli olan başka hiçbir işletmenin yapamayacağı benzersiz bir şey sunabilmenizdir. Örneğin, fiyatlarınıza veya hizmetlerinize bağlı olarak rekabete hükmedebilirsiniz Unutulmaz bir şekilde farklı olduğunuz sürece – rekabet avantajınız olacaktır. Bu eşsiz özelliğiniz ne olursa olsun, onu kucaklamanız gerekir ve eğer alanınızda en iyi olmak istiyorsanız, rekabet avantajınızı bulmanız gerekir. Bu şekilde, rekabetinizin ne yaptığına odaklanmanıza gerek kalmayacak. İşte işinizde rekabet avantajını sürdürmenize yardımcı olabilecek bazı temel faktörler:
Uzun Vadeli Başarı için Doğru Stratejiye Odaklanma Bu soruya ne kadar hızlı cevap verebilirsiniz ?
Alanınızdaki hiç kimsenin olmadığı konusunda gerçekten iyi olan TEK şey nedir? Bu soruyu duyduğunuz anda cevaplayabilmelisiniz.Tek bir şeyin ne olduğu hala net değilse, daha derine inmeniz ve öğrenmeniz gerekir. İyi olduğunuz çok fazla şeyiniz olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Ama mesele şu ki, sadece başarılı olmak için bir şeyde iyi olmanız gerekiyor. Birden fazla odağınız olduğunda dikkatiniz dağılmaya başlar ve hedeflerinize istediğiniz kadar hızlı ulaşmazsınız. Aynı anda birçok farklı şeyi yapmaktan kurtulabilirsiniz .. Gerçekte ihtiyacınız olan tek şey, tüm rakiplerinizi yenmek için tek bir odak stratejisidir. Bu çok kritik ama yine de birçok şirket aynı hatayı yapıyor.Birçok farklı hizmet sunan bir şirket olmanın daha iyi olduğunu düşünüyorlar ve sonuç olarak kimse ne uzmanlaştıklarını bilmiyorlar. Her şeyde vasat olmaktan ziyade bir şeye hakim olmayı istemez miydiniz?
Odak stratejinizin ne olması gerektiğini merak ediyorsanız, kendinize şu 3 basit soruyu sorabilirsiniz:
Sizi farklı kılan nedir? Herkesten daha iyi yapabileceğiniz bir şey nedir? Diğer insanların yardım için sana seçmesinin nedeni nedir?

 

Zaten Satın Almak İsteyen Müşterilere Satış

 

İnsanların sattığınızı satın almalarını sağlamak için ilk kim ve nerede olduklarını bilmelisiniz. Ne yazık ki, herkes sizin müşteriniz olamaz Bu yüzden, en iyi müşterinizin gerçekte kim olduğunu ve gerçekten ne istediklerini anlamanız gerekir. Aç bir mideyi besleyebilir, kırılmış bir şeyi düzeltebilir veya bir işi daha kolay hale getirebilirsiniz.Ne olursa olsun, kendinizi sahip olduklarınızı arayan insanların önüne getirmeniz gerekir. Eğer yanlış insanlara odaklanıyorsanız, size ihtiyaç duymayanlara zaman ve çaba harcıyor olabilirsiniz.

 

Başka hiç kimsenin kopyalayamayacağı bir marka oluşturun

 

Apple Inc. hakkında düşünmek için bir dakikanızı ayırın. Onların ki gibi başka bir şirketi adlandırabilir misiniz? Apple ürünleri özeldir, diğerleri ürünlerinin kalitesini yükseltse, Apple kadar iyi şirketler olsa bile kimse iPhone ile rekabet edemez. IPhone orada her akıllı telefondan daha üstün olduğu için mi? Hayır. İPhone liderdir, çünkü Apple başkalarının kopyalayamayacağı bir marka oluşturmuştur.Bu şekilde iş dünyasında rekabet avantajı elde etmişlerdir. Bir marka ya da kişisel marka, sizin benzersiz itibarınızdır ve sizi pazarda farklılaştırmanıza yardımcı olur. Amazon firması internetten para kazanma konusunda çığır açan firma Apple’ı geride bıraktı ve yaptığı cironun %66’sı aktif satıcılardan oluşuyor.

 

Üstün Müşteri Hizmetiniz

 

Vasat müşteri hizmetleri için razı olmayın – devam edin ve aya ateş edin. Sonuçlar uzun vadede buna değecektir. Müşteri hizmetiniz insanların bu kadar unutulmaz olması durumunda konuştuğu bir şey olacaktır.Müşteriler onlara değer verdiğinizi hissettiklerinde size işinizde rekabet avantajı sağlayacaktır. Yapmanız gereken tek şey, sorunları dinlemek ve çözümleri sunarak yukarıda ve öteye gitmek. Asla istediklerinden daha fazlasını almayı beklemeyecekler. Bu olduğunda, birisinin sizden sadece bir kez satın alması zordur.Onlara verdiğiniz deneyim daha fazla istedikleri bir şey olmalıdır. En son ne zaman harika bir diş hekimi ziyaretiniz olduğunu düşünün Bir sonraki muayeneniz için aynı diş hekimine geri dönecek misiniz?

Follow me

Hemen İletişime Geçin!

Sosyal Medya Adreslerimizden
Bizi Takip Edebilirsiniz!

© 2021 Powered by Simaleya. All right reserved.